SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL. I
TEMAT: DAJMY OGŁOSZENIE...
CELE operacyjne:
Uczeń:
- definiuje pojęcie: ogłoszenie
-
wylicza cechy ogłoszenia
-
redaguje tekst ogłoszenia
-
określa funkcję ogłoszenia
-
wyciąga wnioski na podstawie przeczytanego tekstu
-
zna sylwetkę twórcy: W. Szymborską.
CZAS REALIZACJI: 90min.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: słownik języka polskiego, portret pisarki, zestawy zadań dla grup, arkusze papieru, mazaki, ogłoszenia prasowe, nagrania ogłoszeń telewizyjnych i radiowych;
METODY: praca w grupach, praca z podręcznikiem A. Gis “Zrozumieć słowo. Język polski 1” – podręcznik do kształcenia językowego, str. 98;
TOK LEKCJI:
-
Wprowadzenie
-
Powitanie i sprawdzenie obecności.
-
Zapoznanie się z materiałem prasowym przygotowanym na lekcję.
-
Podanie tematu lekcji.
-
Podział klasy na 6 grup /zespoły nie powinny przekraczać 4 osób/
-
Rozwinięcie.
-
Wyjaśnienie pojęcia: ogłoszenie przy pomocy słownika języka polskiego.
-
Odtworzenie nagrań radiowych i telewizyjnych.
-
Wykazanie różnic między głoszeniem radiowym, prasowym a telewizyjnym – zwrócenie uwagi uczniów na rolę obrazu i dźwięku.
-
Przeczytanie rozdziału o ogłoszeniu w podręczniku A. Gis “Zrozumieć słowo. Język polski 1 – podręcznik do kształcenia językowego, str.97.
-
Cechy dobrego ogłoszenia / zapis w zeszycie/.
-
Praca w grupach – redakcja ogłoszeń zgodnie z określoną intencją.
-
Prezentacja pracy grup i jej omówienie .
-
Zapoznanie z utworem W. Szymborskiej.
-
Prezentacja pisarki i krótka analiza treści w kontekście omawianego zagadnienia.
9. Analiza treści utworu.
-
Praca w grupach nawiązująca do wiersza.
Zadaniem każdej z grup jest przygotowaniem ogłoszenia zaczynającego się pierwszymi słowami kolejnych strof.
-
Prezentacja pracy grup i jej podsumowanie.
-
Podsumowanie
1. Funkcja ogłoszenia.
-
Omówienie i weryfikacja napisanych przez uczniów ogłoszeń.
-
Podsumowanie pracy grup przez liderów i ocenienie pracy zespołów zgodnie z wypracowanym wcześniej systemem oceniania
PRACA DOMOWA
Jakie dostrzegasz różnice między ogłoszeniem a zaproszeniem?
Marzena Żebrowska
nauczyciel języka polskiego
w ZKPiG nr 4 w Gdańsku
|